Iść w stronę słońca!

Iść w stronę słońca!

AUTORKA: DR ANNA ZARODA – DĄBROWSKA

Szkolenie z nowej perspektywy finansowej. Trener właśnie wspomina o Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój. W skrócie: POWER.
Jakże pięknie to brzmi, prawda?

Tylko gdzie ten „power”? W praktyce przecież liczą się tylko wskaźniki PESEL i liczba przesiedzianych na szkoleniach godzin, a nie to, jaki jest sens podejmowanych projektów. Niewielu interesuje, czy te projekty komukolwiek pomogą. Albo czy cokolwiek zmienią.

Podaję organizatorowi szkolenia swój numer PESEL i liczbę godzin, które wpisze w rubryczce „Poziom realizacji zakładanych rezultatów”. Zanim wymknę się po angielsku, piszę słowo wstępne na bloga Diversity Hub.

 

Przestrzeń dla otwartych umysłów

Diversity Hub to odwrót od wskaźników, rubryk, wierszy i kolumn. Tu liczy się równouprawnienie i indywidualizm, w centrum jest człowiek. To przestrzeń dla mądrych ludzi, raj dla tych, którzy mają otwarte umysły, a w sercach szacunek i zrozumienie dla różnorodności. To miejsce dla osób, które chcą się uczyć od innych, dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem i wspólnie rozwijać siebie i swoje biznesy.

Stworzyliśmy przestrzeń, która dzięki zasadzie „daję i czerpię”  naładowana jest pozytywną energią do wspólnej pracy. Przed nami fajna przygoda rozwojowa, ciekawe i wartościowe projekty, nowe inspiracje. Chcę tu być i tu Was zapraszam. Razem można więcej!

 

Dowiedz się, jak mądrze zarządzać różnorodnością

Różnorodność procentuje, a zarządzanie różnorodnością przynosi wiele korzyści biznesowych. To stara prawda, choć nie wszyscy o niej wiedzą.  Diversity Hub powstał z myślą, aby tę ideę upowszechniać. I przekonywać, jak mądrze osiągać zyski z różnorodności. Dlatego podejmujemy tematy ważne i potrzebne. Sprowadzamy dość teoretyczną, jak dotąd, dyskusję na temat różnych wymiarów różnorodności na grunt praktyczny.

Łączymy dwa światy: wiedzy i praktyki. Wspólnie tworzymy rozwiązania, które odpowiadają wprost na potrzeby odbiorców. Otwarcie rozmawiamy o realnych wymaganiach  rynku, adekwatnych do nich rozwiązaniach, ale również o problemach, na jakie napotykamy w trakcie wdrożeń. Dzielimy się doświadczeniami i chwalimy dobrymi praktykami. Odchodzimy od modelu gadających głów – chcemy odpowiedni dać rzeczy sens, parafrazując naszego „czwartego wieszcza” Cypriana Kamila Norwida.

13 maja rozpoczęliśmy cykl spotkań, wyróżniających się niestandardowym podejściem i ciekawą tematyką. Tę ostatnią kreują sami uczestnicy. Zgodnie więc z ich sugestiami kolejne edycje poświęcone będą  zagadnieniom:  wieku w organizacji, różnic kulturowych, niepełnosprawności, godzeniu życia rodzinnego i zawodowego.

Na blogu DiversityHub nasi eksperci, w sposób przyjemny i „zjadliwy”, a równocześnie bardzo merytoryczny, przeprowadzą Was przez meandry zarządzania różnorodnością we wszystkich możliwych jej wymiarach.  Spotykajcie się z nami na eventach i na blogu. Lajkujcie i szerujcie. Wówczas nasze działania z pewnością będą miały POWER!

Zapraszam do wspólnej przygody z różnorodnością,

Anna Zaroda – Dąbrowska

PS Celowo wspomniałam o tym unijnym szkoleniu, bo kolejny raz uświadomiłam sobie, że warto robić rzeczy, które dają satysfakcję i poczucie sensu.

facebooklinkedinfacebooklinkedin

One thought on “Iść w stronę słońca!

Dodaj komentarz