Diversity Hub „CzłoWIEK nie zna granic”, Monika Jankowska – Rangelov (UBS Kraków)

 

Ekspertka Monika Jankowska – Rangelov o problemach jednolitości wieku w firmie UBS Kraków, gdzie średnia wieku wynosi 24 – 28 lat oraz potrzebie zatrudniania starszych, doświadczonych pracowników. Wnioski wypracowane podczas spotkania Diversity Hub.

Zarządzanie wiekiem w praktyce? Jakie trudności możemy spotkać w tym aspekcie różnorodności? W jaki sposób zarządzać pokoleniami w biznesie, aby działalność była jak najbardziej efektywna i przynosiła wymierne korzyści? Czy wymiana wiedzy i doświadczeń między pokoleniami jest możliwa? Jak pokonać granice dzielące pracowników różnych pokoleń? Na takie i inne pytania próbowano znaleźć odpowiedzi, podczas drugiego spotkania realizowanego w ramach Diversity Hub – inicjatywy, która łączy środowisko biznesu w ramach zarządzania różnorodnością.

Spotkanie odbyło się 17 września 2015 roku w Metaformie Cafe. Uczestniczyło w nim około 50 ekspertów i praktyków reprezentujących świat biznesu, nauki i organizacji non – profit. W trakcie wydarzenia odbyły się prezentacje dobrych praktyk oraz panele dyskusyjne w stolikach moderowanych przez ekspertów. Podczas pierwszego spotkania Diversity Hub, to właśnie zarządzanie wiekiem okazało się jednym z najistotniejszych aspektów różnorodności, z którym borykają się dzisiejsze przedsiębiorstwa, dlatego ten temat został poddany pod dyskusję podczas spotkania.

facebooklinkedinfacebooklinkedin

One thought on “Diversity Hub „CzłoWIEK nie zna granic”, Monika Jankowska – Rangelov (UBS Kraków)

Dodaj komentarz