blog-stres (2)

Metody relaksacyjne na długotrwały stres

AUTORKA: DR MALWINA BAKALARSKA

Czym jest przeciwieństwo stresu? Oczywiście to stan relaksu, beztroski i zabawy. Zatem w sytuacjach stresowych musimy zadbać o to, aby nasze myślenie skierować w stronę tych trzech obszarów.

Dorośli odmawiają sobie możliwości poczucia beztroski. Odpowiedzialność do jakiej zostaliśmy przyzwyczajeni w pracy przekłada się także na obszar życia prywatnego. Oczywiście nie jest wskazane, aby rzucić wszystko i odciąć się od odpowiedzialności za powierzone zadania. To do czego namawiam to umiejętność przestawiania się na stan poczucia lekkości umysłu, który pozwala się zregenerować i odprężyć.

Z pewnością słyszeliście o terapii poprzez sztukę. Brzmi poważnie i doniośle, ale każdy z nas może sobie pozwolić na krótkie odprężenie w formie tworzenia.

Bardzo pomocne są w tym mandale. Polega to na rysowaniu wzoru kolejnych kół o rożnych wzorach, tak aby koło powiększało się. Pomiędzy okręgami można dorysowywać wzory, które lubimy lub które przyjdą nam akurat do głowy. Ważne, aby rysunek był kolorowy. Kartony, kredki, flamastry, brokatowe cienkopisy możemy kupić specjalnie na tę okazję. Im więcej uwagi poświęcimy na przygotowanie i wykonanie mandali tym bardziej oddalimy się od stresujących nas problemów. Efekt końcowy można oglądać z każdej strony i wcale nie musimy mieć do tego zdolności plastycznych. Jeżeli boimy się postawić kreski na czystej kartce, można kupić gotowe zeszyty do kolorowania. Kiedyś polecałam je dostępne w sklepach z tzw. gadżetami (np. Tiger) czy w sklepach ze śmiesznymi rzeczami. Ostatnio w księgarniach pojawiły się nawet specjalnie dedykowane kolorowanki antystresowe.

Inną formą relaksu odciągającą naszą uwagę od stresogennych sytuacji to odciskanie dłoni w masie solnej wykonanej z mąki, soli i wody. Poprzez dotyk i kontakt z miękką powierzchnią dającą się formować w różne kształty dotrą sygnały do mózgu o naszej sprawczości nad daną materią, co przełoży się na późniejsze pozytywne myślenie o możliwości kontrolowania czekających  nas zadań w pracy.

Warto też przypomnieć sobie grę w bierki. Wymaga ona skoncentrowania się na plastikowym patyczku, aby wyjąć go spod stosu innych i nie poruszyć ich przy tym. To pomaga odciągać naszą uwagę od dręczących myśli zawodowych, jednak może też w trakcie gry przyjść nam do głowy pomysł jak sobie poradzić z takim wyciąganiem balastów zawodowych spod ogromu innych obowiązków.

Tym, którym trudno się otworzyć na zaproponowane metody, polecam układanie puzzli. Możemy nawet postarać się o zamówienie w salonie fotograficznym puzzli z dostarczonego przez nas zdjęcia, np. z wakacji lub z nietypowym krajobrazem. Ułożenie takiego obrazka nie tylko pozwoli nam na odpoczęcie od zamartwiania się służbowymi sprawami, ale też przeniesie nasz umysł w miejsce, w którym zdjęcie zostało zrobione, co uaktywni miłe wspomnienia.

Działanie wyobraźni to niezwykła moc jaką należy wykorzystywać w walce ze stresem. Jeśli brak nam umiejętności wyobrażania lub wizualizowania przyjemnych obrazów, warto zakupić kalejdoskop.

Przekręcanie okrągłego, podłużnego pudełeczka wytwarza wiele form i kolorowych wzorów z kilku zaledwie szkiełek. Wielkość efektu w porównaniu z niskimi nakładami jakie potrzebne są do uzyskania tych barwnych i geometrycznych kompozycji powinna nam przypominać, że proste rozwiązania czasem są najlepsze. Wtedy też wiele skomplikowanych zadań zawodowych może wydać się znacznie łatwiejszych.

Każda z polecanych form beztroskiego odstresowania się jest nie tylko zabawą, ale i dobrym treningiem dla naszego mózgu, co w ogólnym rozrachunku powinno nas przekonać, że nie będzie to czas stracony.

Artykuł opublikowany na łamach: www.TwojaRownowaga.pl

facebooklinkedinfacebooklinkedin

Dodaj komentarz